Cilat janë simptomat e HIV / AIDS ?

Personat e infektuar me HIV mund të shfaqin simptoma të ngjashme me siptomat gripale pas një ose dy muajsh nga dita e infektimit me HIV
Keto simptoma mund te jene:

  • Temperaturë
  • Dhimbje Koke
  • Këputje/Lodhje Fizike
  • Zmadhim të nyjeve limfatike (zakonisht të dalluara lehtë në qafë dhe në zonat intime.)

Këto simptoma zakonisht mund të zhduken tek një i infektuar me HIV brenda një jave apo një muaji dhe shumë shpesh mund të ngatërrohen me forma të tjera infeksionesh virale.

Kunder diskriminimit asistence ligjore falas

Personat e prekur nga diskriminimi do të përfitojnë ndihmë ligjore falas. Kjo do t’u mundësohet pas nënshkrimit të një marrëveshje mes Komisionit Ndërshtetëror të Ndihmës Juridike dhe Komisionerit për Mbrotjen e të Dhënave Personale. Ministri Nishani e konsideroi këtë marrëveshje si instrument për të luftuar diskriminimin.

“Kjo marrëveshje ka si qëllim bashkërendimin sa më efektiv të dy institucioneve për të rritur mbrojtjen nga diskrimimi, dhe dhënies me përparësi të ndihmës juridike falas për ata që e kanë të nevojshme atë”- tha ministri Nishani.
Memoradumi u firmos nga drejtuesja e Komisionit Ndërshtetror të Ndihmës Jurdike,zj. Blegina Agolli  dhe Komisionerja për Mbrotjen e të Dhënave Personale, zj. Irma Baraku.

Forma e bashkëpunimit mes dy institucioneve parashikon bashkërendimin në dhënien e shërbimeve të këshillimit, përfaqësimit apo mbrojtjes në proceset gjyqësore, apo edhe në rastet e paraqitjes para organeve administrative shtetërore, në të cilat shqyrtohen në rrugë gjyqësore apo administrative, sipas rastit, çështjet që lidhen me diskriminimin.

Adele:"Do të bëja seks me Rihanën është shumë.... Hot!"

 

Adele është padyshim një nga artistet më të vlersuara të momentit në të gjithë botën. Albumi i saj i fundit, 21, në Amerikë, vazhdon të qëndroj në vend të parë të të gjitha klasifikimeve, duke lënë mbas Britney Spears. Dhe ajo vetë ka pranuar, pasi ka parë Rihanën në TV, se do ti pëlqente të bënte seks me këtë të fundit. Ja mendimi i saj:

“Nëse Rihanna do të pranonte, do të bëja seks me të. Ajo është shumë Hot”

Rihanna në fantazitë e  Adeles? Edhe pse, këngëtarja pranon që preferon vetëm meshkujt  edhe pse këta të fundit e kanë bërë të vuaj shumë.

 

Një deklaratë për të krijuar gossip dhe publicitet apo një fantazi që fare pakë persona kanë guximin të rrëfejnë ?

Kamasutra Gay: Kater aspektet e stimulimit te prostates

Ashtu si shumica prej jush mund ta dine (shpresoj mund edhe ta ken provuar), stimulimi i prostates, e cilesuar edhe pika G e mashkullit, mund te jap kenaqsi te ngjashme me orgazmen. Te mesosh se si ta prekesh dhe ta stimulosh ndihmon pasyshim ne rritjen e kesaj kenaqesie, si ne rastet kur jeni vetem por edhe me partnerin tuaj. Prostata mund te stimulohet me gishtat tuaj, ose te partnerit, ose me ane te penisit (te partnerit kuptohet), por gjithashtu mund te perdoren edhe objekte te krijuara posaçerisht siç jane sexy toys.

Perse stimulimi i prostates ose masazhimi i saj jep keto kenaqesi? Ja cilat jane kater arsyet kryesore:

1. Ndjesi te ngjashme me orgazmen

Ciladoqofte menyra e stimulimit, prekje apo ledhatim, prostata provokon nje sere ndjesish shume te forta qe ne shumicen e rasteve ngjajne me ndjesine qe kemi pak momente perpara orgazmes duke qene se eshte prostata ajo qe pompon spermen.

2. Ndjesi anale

Per te stimuluar prostaten kalohet nepermjet anusit, zone me perqendrim te larte qelizash nervore. Nese tregohet pak durim dhe mjeshteri ne stimulimin e kesaj zone, ndjesit qe provokohen jane me te vertet te forta.

3. Stimulimi i "pensisit te fshehur"

Siç mund ta imagjinoni, nje pjese e mire e penisit ndodhet ne brendesi te trupit, dhe

Lezbike ne tre faza

Vetdeklarimi dhe pranimi i tij perballohen ne menyra te ndryshme ne internet. Te shumte jane edhe ata qe deklarimin e bejne ngadal dhe ne menyre ironike, duke bere shpesh batuta me shoket ose familjen, por qe ne thelb kane diçka te vertet. Eshte mjaft interesante menyra sesi blogu spanjoll Los Misterios de Little Parrot trajton temen e deklarimit tek lezbiket.

Autorja – Little Parrot – flet per tre fazat per tu bere nje lezbike e vertet: faza heteroseksuale, ajo biseksuale, dhe ne fund, faze lezbike me plote gojen. Megjithate jane faza qe mund te pershtaten edhe per djmete, vetem se ndyshojne disa detaje.

Ne fazen heteroseksuale lejojme qe te udhehiqemi nga grupi dhe nga fakti qe ndodhemi ne nje grup ku te gjithe jane heteroseksual (ose te pakten reagojne sikur te ishin te till):

Fakti qe ti je pjese e grupit dhe se shoqet e tua vendosin ne dhomat e tyre postera djemsh, per tu dukur me heteroseksuale se kurre vendos postera edhe jashte shtepis. Kjo faze eshte nje lloj testi. Nese e kalon do te kalosh ne fazen tjeter, dhe ku i dihet, ndoshta nje dite do te transformoshesh ne nje lezbike te vertet. Nese nuk e kalon, do te jesh nje "heteroseksuale" e vonuar, e martuar me shtate femije, qe i kerkon komshijes kripe dhe fare kosi te pakten dy here ne dite…

Vazhdojme me fazen e dyte, faza biseksuale. Nese nga njera ane eshte e vertet qe egsistojne femra (dhe meshkuj) biseksual, nga ana tjeter eshte e vertet qe egzistojne edhe shume lezbike (dhe gay) qe fshihen pas biseksualitetit per te mos pranuar homoseksualitetin e tyre:

Zbulimi: Organi seksual mashkullor kishte gjemba, por i humbi

Nese nuk do te ishte per evolucionin, aktiviteti seksual ndoshta nuk do te ishte nje praktike shume e kendeshme. Sipas nje zbulimi te publikuar ne revisten "Nature", perzgjedhja e e species beri te mundur qe edhe organi riprodhues mashkullor (penisi) te ndryshonte, duke humbur keshtu gjembat. Ky eshte perfundimi ne te cilen arriten disa studiues te Universitetit te Stanford te Kalifornise. Studiuesit ne fjale analizuan nje sekuence te ADN-ese njerezore te humbur gjat evoluzionit, sekunce kjo pergjegjese per "thumbat" qe gjenden ne organet riprodhuese te disa gjithareve gjenetikisht te ngjashem me njeriun, si minjte dhe shimpanzete.

Ky studim thekson sesi meshkujt e disa specieve kan tendece monogame. Prandaj, sipas studiuesve, "gjembat" ne organet e stergjysheve tane sherbenin per te eliminuar mbetjet e meshkujve parardhes. Nature thekson se qellimi i studiuesve ne fjale nuk ishte ai i te studiuarit te organit mashkullor, por thjesht ballafaqimi i sekuencave te ADN-es midis specieve te ndryshme.

Revista spanjolle publikon "piquetòn"-in e Piqué (video)

"Sipas NASA-s, Everesti dhe "Piquétoni" jane dy objektet qe arrin te dallohen nga hapsira" thote dikush ne Twitter. Piquèton eshte fjala e momentin ne Gadishullin Iberik, te gjithe ne spanje flasin vetem per Piquétonin dhe per ereksionin e Gerard Piqué.

Mbrojtesi i Barcelones eshte fotografuar ne nje moment teper special, dhe duke analizuar foton e publikuar ne revisten roze "Cuore", nje moment i verte "lumturie" do te thonim

Revista nuk nguron te vendosi tre pikepytje dhe nje shigjete qe indikon gjenetalet e futbollistit duke thkesuar edhe faktin se ne ato momente, Piqué ishte ne shoqerine e te dashures se tij, kolumbianes Shakira.

Nuk eshte hera e pare qe Gerard Piquè vihet ne shenjester te thashethemeve dhe te revistave te gossip, kohet e fundit edhe per lidhjen e tij me Shakiren. Por veshtire se mund te harrohen fotot e publikuara para disa muajsh ku Piqué shfaqej se bashku me kolegun e dij suedez, Ibraimovic ne rrethana "teper miqesore" (kliko ketu). Edhe pse u pergenjeshtrua nje lidhje e mundeshme midis dy futbollisteve, kjo nuk e ndaloi shperndarjen e fotos ne te gjithe boten.

Revista ne fjale siguron se ne foto nuk eshte perdorur Photoshop dhe se se shpejto do te publikoj edhe videon nga e cila eshte marre fotoja ne fjale....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: gay.it

 

Malajzia çensuron Lady GaGa-n

Hiti me i fundit i Lady GaGa-s, "Born this way" u kthye padyshim ne nje nga hitet e saj me te mira dhe u trasmetua nga te gjitha kanalet radiofonike ne te gjithe boten. Hiti ne fjale arriti edhe ne ato vende ku homoseksualiteti nuk eshte i pranuar ne menyre sociale. Nje nder keta vende eshte edhe Malajzia, ku kenga u trasmetua, por autoritetet vendase, vendosen te çensuronin tekstin e kenges perpara shperndarjes se saj duke e konsideruar ate himnin e fundit te homoseksualeve.

Ne fakt, ne Malajzi, kjo kenge ne favor te personave homoseksual eshte klasifikuar si ofenduese; per kete arsye, per te mos thyer asnje nga ligjet e rrepta morale, teksti i kenges ne fjale eshte çensuruar, megjithate kjo nuk eshte hera e pare qe teksti i nje kenge, ose nje film qe flet per homoseksualitetin çcensurohet ne kete vend.

No matter gay, straight or bi… I’m on the right track baby” eshte nje nga pjeset e tekstit te çensuruar pasi konsiderohet ofenduese dhe imorale.

Ne deklaraten per shtyp te AMP Radio Network, e dhen nga operatoret e radios Malajziane per Associated Press thuhej pikerisht se teksti i kenges eshte çensuruar pasi ajo bie ndesh me normat e qeverise e cila ndalon kenget qe mund te ofendojne ndjenjat e publikut. Ne vecanti kjo kenge, sipas deklrates ne fjale, nuk respekton modelet fetare dhe sociale Malajziane.

Ne Malajzi homoseksualiteti nuk eshte ende i pranueshem dhe konsiderohet nje tabu, per kete arsye stacionet radiofonike rrezikojne deri ne 16.000 euro gjobe per ofendim te moralit publik.

Gjithashtu raportet homoseksuale konsiderohen si te pamoralshme, dhe kush i kryen ato rrezikon ndershkime deri ne 2 vjet heqje lirie.

 {qtube vid:=fhkVad0m8is}

Gungat ne fytyren e GaGa-s te shpjeguara nga ajo

Mesa duket, gungat qe shihen ne fytyren e kengetares kohet e fundit ne videot e saj, nuk jane proteza,  kockat e saj. Te pakten kjo eshte ajo qe deklaron vet GaGa per revisten Harper's Bazaar ne te cilen perfshihen edhe fotot origjinale te Terry Richardson.

"Ato qe shihni jane kockat e mia te verteta - i tregon gazetares - i kam pasur gjithmone, thjesht kam pritur momentin e duhur per tja treguar ato krejt universit. Dolen ne drite kur me erdhi frymzimi i duhur" thote ajo duke ju referuar videos se Born this Way.

A jam e shqetesuar nese dikush me imiton? Jo, nuk me shqeteson fakti qe dikush i nenshtrohet "body modification". Nuk ndjeva dhembje, eshte thjesht shprehje artistike dhe nuk i kam inkurajuar asnjehere fansat e mi qe ti shkaktojne vetes dhimbje fizike.

Merrni si shembull Ricon, djalin qe shfaqet perkrah meje ne videon e Born This Way, ai ka tatuazhe nga koka tek kembet, ka lindur keshtu!

Nuk i jam nenshtruar kurre nderhyrjeve kirurgjike - mbyll kengetarja - si shume nga koleget e mia. Pasiguria qe vjen nga kjo eshte me e dhimbshme sesa forma e artit e quajtur "body modification"

Ps. Nuk eshte se e kemi shkruar keq, thjesht edhe une nuk e kuptova mire se ku do te dali... por nejse!

 

Eurovision 2011: Britania e Madhe do te perfaqsohet nga Blue

Kohet e fundit po shtohet edhe numri i vendeve qe po zyrtarizojne perfaqsuesit e tyre ne Dyseldorf. Aurela Gaçe sapo nxorri versionin e saj te kenges fituese ne RTSH "Feel The Passion", dhe Italia, pas shume medyshjesh vendosi qe rikthimi i saj ne Eurovision te perfaqsohet nga fituesi i Sanremos ne kategorin e te rinjeve, Raphael Gulazzi me Madness Of Love.

Vetem para pak didesh edhe Britania e Madhe publikoi emrin e perfaqsuesit te saj, ose me mire emrat, pasi ketu po flasim per nje grup, emri i te cilit nuk eshte i ri per adhuruesit e muzukes. Do te jen Simon, Duncan, Lee, dhe Antony (te kater kan provuar gjithashtu edhe karrieren e tyre si soliste)

Kenga e tyre do te titullohet "I can" dhe do te mund ta degjoni me poshte.

Fakti qe grupi ka fansa jo vetem ne Britani por edhe ne te gjithe europen mund te ndikoj disi edhe ne votimet, pasi ne Festival vazhdon te jet i vlefshem votimi me ane te telefonit. Para disa muajsh, lideri i grupit, Duncan James, deklaroi hapur biseksualitetin e tij (lexo ketu), a mendoni se kjo do e ndihmoj grupin te marri edhe vota nga komuniteti lgbt?

{qtube vid:=y54uuEcMYj0}

© 2009 - 2022 Gay Albania